Po-pi 09:00 - 19:00 | So 09:00 - 16:00

CE chrániče

Všetky chrániče by mali byť homologizované. Mäkké nehomologizované chrániče v podobe molitanovej výplne Vás pri páde príliš neochránia. Označenie CE, ktoré na chráničoch môžete nájsť, znamená, že výrobok spĺňa všetky náležitosti daných smerníc.

Na chrániči by tiež nemalo chýbať uvedenie čísla Európskej normy, ktorú chránič spĺňa. CE je označenie výrobku, ktoré znamená, že výrobok je v súlade s príslušnými požiadavkami stanovenými v harmonizovaných právnych predpisoch EÚ. Označenie CE neznamená, že výrobok bol vyrobený v Európskej únii, nejedná sa o označenie pôvodu výrobku. CE nie je značka, preto ho nie je možné nikde kúpiť ani označovať takto výrobky, ktorých sa harmonizované pravidlá netýkajú. Ak výrobca na svoj tovar umiestni označenie CE, nesie zodpovednosť za zhodu výrobku so všetkými príslušnými požiadavkami stanovenými v harmonizovaných predpisoch EÚ.

Norma EN 1621-1 sa zaoberá kritériami testov a požiadavky na chrániče najohrozenejších častí tela - chrániče ramien, lakťov, predlaktí, bokov, kolien a predkolení. Pri testovaní je chránič udretý oceľovým predmetom silou s energiou 50 J, 75 J a 100 J, čo vedie k rozdeleniu do troch úrovní v tomto štandarde. Level 1 (50 J), Level 2 "vysoká odolnosť" (75 J) a Level 3 "extrémna odolnosť" (100 J). Nameraná prenesená sila nesmie u žiadnej úrovne presiahnuť v priemere 35 kN, žiadny jednotlivý úder potom nesmie presiahnuť hodnotu 50 kN.

Norma EN 1621-2 sa týka testovacích metód a požiadaviek na chrbtové protektory. Testovanie je vykonávané podobne ako u predchádzajúcej normy. Norma je rozdelená do dvoch úrovní. Pri testovaní je chránič niekoľkokrát udretý oceľovým predmetom silou s energiou 50 J. Ak má chránič spĺňať úroveň 1 (Level 1), nesmie priemerná hodnota prenesenej sily do chrániča presiahnuť 18 kN, žiadny jednotlivý úder potom nesmie presiahnuť hodnotu 24 kN. Na splnenie úrovne 2 (Level 2) nameraná prenesená sila nesmie presiahnuť v priemere 9 kN, žiadny jednotlivý úder potom nesmie presiahnuť hodnotu 12 kN.

Môžeme sa stretnúť aj s normou EN 14021, ktorá sa používa na certifikáciu chráničov hrudi, proti odlietavajúcimi kameňmi a úlomkami.

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V poriadku